08 Rgp Gydytoja Loreta Stončienė dalyvavo Šv. Magdalenos nakties renginyje
Kaip džiugu, kad ypatingai aktyviai prie šio renginio organizavimo ir tiesioginio dalyvavimo atliekant echoskopijas, prisidėjo mūsų medicinos centro darbuotoja, gydytoja radiologė-echoskopuotoja Loreta Stončienė! Kviečiame skaityti apie renginį plačiau.
Ketvirtą kartą įvyko gyvenimo šventę akcentuojantis labdaros renginys „Šv. Magdalenos naktis”, skirtas krūties vėžio prevencijai, kurio metu, šiais metais NEATLYGINTINAI ultragarsu buvo ištirtos 247 moterys, ir onkologinių ligų NENUSTATYTA!!! Šiemet į moterų bendrystę puoselėjantį bei levandomis alsuojantį renginį įsiliejo ir nuo karo Ukrainoje bėgančios moterys – jų buvo apžiūrėta 50. Tyrimai buvo atliekami naudojant moderniausias projekto rėmėjų geranoriškai paskolintas ultragarsinio tyrimo sistemas! Taip pat neatlygintinai konsultavo gydytoja genetikė bei plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai.
Nuotraukos – Andriaus Kundroto ir Julios Bacevičės.
Prasmingą projektą organizuoja Lietuvos krūties vėžio asociacija, MBO Lietuvos Šv. Kazimiero Provincijos Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio Vienuolynas, Šv. Pranciškaus vilties miestas ir Šv. Pranciškaus onkologijos centras, o jo idėjos autorius – Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno vadovas brolis Benediktas Jurčys OFM. Projektą globoja LR Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Tradiciškai projekto kaip ir Lietuvos krūties vėžio asociacijos šūkis – „Šviesa tamsoje, viltis tiesoje ir stiprybė bendrystėje!“.
Kaip sveikindamas visas moteris, susirinkusias ŠV. MAGDALENOS NAKTĮ Klaipėdos vasaros koncertų estradoje prie starto linijos, kalbėjo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, VILTIS nuo šiolei turi savo SPALVĄ ir savo KVAPĄ – ji kvepia levandomis, ir savo MIESTĄ – Klaipėdą!
Taip pat, renginio metu vyko nuotolinė mokslinė praktinė konferencija: „NESLĖPK RANDŲ! PRO ŽAIZDAS JUK ŽMOGUN PATENKA ŠVIESA”, joje buvo skaityta 10 paskaitų susijusių su krūties vėžiu.
Šio renginio tikslas: atkreipti visuomenės ir sergančiųjų dėmesį į aktualiausius ligos aspektus, mažą krūtų vėžio žinomumą, kas sąlygoja prastą atrankinės patikros programos lankomumą bei užleistų ligos stadijų gausą, o kas svarbiausia – paskatinti moteris pasirūpinti savimi ir ugdyti įprotį periodiškai tikrinti krūtis.
Krūties vėžys – antra pagal dažnumą moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Remiantis statistika, krūties vėžiu gali susirgti kas aštunta moteris, todėl būtini profilaktiniai tyrimai, kad būtų galima kuo anksčiau nustatyti piktybinius pakitimus krūtyse.
Krūtų piktybinės ligos, ankstyvose stadijose jokių simptomų neturi, o nustačius anksti, apie 90 % jų yra išgydomos.
Moterims nuo 30 metų rekomenduojama kas 1-2 metus atlikti profilaktinį krūtų echoskopinį tyrimą. Tyrimo metu radus įtartinų pakitimų, diagnozės patikslinimui radiologas gali rekomenduoti atlikti mamografiją. Ir atvirkščiai, vyresnėms moterims mamografija ne visada būna visiškai informatyvi ir papildomai turi būti atliktas krūtų echoskopinis tyrimas. Tai priklauso nuo krūtyje vyraujančio audinio – liaukinis audinys geriau vertinamas echoskopinio tyrimo metu, tuo tarpu riebalinis krūtų audinys geriau vizualizuojamas yra mamografinio tyrimo metu.
Pastebėjus krūtyse bent vieną iš šių požymių, rekomenduojama nedelsiant atvykti krūtų echoskopiniam tyrimui:
– atsiradęs krūtų skausmingumas
– susiformavusių sukietėjimų ar guzelių atsiradimas krūtyse
– darinio atsiradimas krūtyse
– krūtų formos, dydžio ar odos spalvos pakitimai
– išskyros iš spenelių
– spenelio formos pokyčiai – Spenelio įtraukimas
Krūties vėžio rizikos veiksniai:
– ankstyvos mėnesinės (7-11m.);
– vėlyvas pirmas gimdymas (> 30 m.)/negimdymas;
– onkologinės krūties ar kiaušidžių ligos šeimoje;
– onkologinės ligos šeimoje ar giminėje jaunesniems nei 50 m./nustatytos patogeninės mutacijos;
– gerybinio tipo dariniai krūtyse
– hormoninės kontracepcijos ar pakaitinės hormoninės terapijos naudojimas (≥ 5 m.)